KREEKLASTE AJALOOST
III. Kreeklaste tähtsamad riigid- Sparta ja Ateena

2a. Lastekasvatamine Ateenas.

2lugem.jpg (53013 bytes)

Lugema ja kirjutama õppimas

Lastekasvatamine jäi Ateenas vanemate hooleks. Isad olid kohustatud poegadele mõned kasulikud ametid õpetama, kuna lapsed olid kohustatud oma vanemate eest hoolitsema, kui need vanaks ja väetiks jäid. Poisid käisid koolis, kus nad õppisid lugema, kirjutama, arvutama, õppisid Homerose lugulauludest üksikuid osi pähe, mängisid keelpilli ja laulsid. Nii panid ateenlased suurt rõhku vaimu harimisele. Väga palju peeti lugu ka võimlemisest.
Noored käisid gümnaasiumis, võimlas, kus nad võidu jooksid , hüppasid, ketast viskasid jne.Kui noormees sai 20- aastaseks, siis tunnistati ta kodanikuks. Talle anti pidulikult oda ja kilp, ning ta pidi oma isamaale truudust vanduma. Täisealiseks saades olid kõik mehed kohustatud järjekindlalt relvi kandma. Kes seda ei teinud, see kaotas kodanikuõigused.

Tütarlapsi kooli ei saadetud. Neile õpetasid emad kodus ketramist, kudumist, õmblemist, keetmist ja leiva küpsetamist.

Naised pühendasid oma elu peaasjalikult perekonnale, kodule. Avalikult näitasid nad end mõnikord pidulikel juhtudel, näit. Pallas Athena auks korraldatud pidudel. Teatris ja võistluspidudel, millest ainult mehed osa võtsid, naised ei käinud. Nende peategevus oli riiete valmistamine (kudumine, ketramine, õmblemine). Toiduvalmistamine ja jahujahvatamine olid orjade töö.