SHAKESPEARE ( 1564 – 1616 )

Sündis 1564 Kesk-Inglismaal Pärast abiellumist siirdus Londoni, tegeles näitlejana ja dramaturgina, oli osanik juhtivas teatris "Globe". 1613 a. Paiku asus elama Stratfordi. Suri 1616 ja maeti Stratfordi kirikusse.

SHAKESPEARE looming jaotatakse 3 perioodi. Esimene(1590 – 1600) – optimistlik periood, siia kuuluvad ajalookroonikad, komöödiad ja mõned tragöödiad. Ajalookroonikais ("Kuningas Henry IV", "Kuningas Henry V" ja "Richard III" käsitleb ta minevikuaine najal kaasajale iseloomulikke

Probleeme, konfliktikuningavõimu ja feodaalide vahel, rahvusriigi sünnivalusid. "Romeo ja Julia", Itaalia olustikku kantud armastustragöödia. Shakespeare laseb armutundel võidutseda kahe perekonna suhteid mürgistanud põlisvaenu üle. Aegumatu väärtusega on komöödialooming "Tõrksa taltsutus", "Suveöö unenägu", "Windsori lõbusad naised". Neis on renessansslik elurõõm ühendatud tõsiste eluprobleemidega. Populaarsemaid on "Tõrksa taltsutus". Temperamentne ja humoorikas Petruccio on otsustanud taltsutada riiaka, ent kaasavaraka Katharina. Poeetilisem komöödia on "Suveöö unenägu". Looduses arenev armuintriig seob Kreeka kangelasi, Shakespeare kaasaega kuuluvaid käsitöölisi, noori armastajaid ja rahvausundist pärit haldjaid. Komöödia "Windsori lõbusad naised" olustik ja tüübid lähtuvad vana lõbusa Inglismaa elust.

Teine periood (1601 – 1607) on draamaloomingu kõrgperiood. Lühikese ajavahemiku jooksul sündisid "Hamlet" ( 1601). "Othello" ( 1604), "Kuningas Lear" (1605), "Macbeth"(1605), "Antonius ja Kleopatra"(1606). Perioodi iseloomustab juurdlemine isiku ja ühiskonna vastuolude üle.

"Hamlet" Süzee põhikude pärineb XII sajandi Taani kroonikast, mis jutustab kuninga mõrvamisest venna käe läbi. Tragöödia põhimotiiv on nimikangelase Hamleti kättemaks ja kõhklused. Shakespeare ei käsita Hamleti kättemaksu kui õukonnaintriigi üksikjuhtu, kangelase traagika juurdub sügavamal. Taani on algusest peale printsile kõle vangla. Ta tunneb oma üksiolekut ja võimetust ja aimab hukkumise paratamatust.

Hamleti vastasleer – õukonna võimukandjad kannavad seda pahedekoormat, mille sisu Hamlet oma teravmeelsete torgetega laiali puistab.

"Hamleti" mõju peitub eelkõige tema tegelaste elulisuses.

Tragöödia tegevus areneb kasvava pingega. Ühel pool Claudius oma avaliku võimu ja käsualuste suure hulgaga, teisel pool Hamleti läbinägelik mõistus ja keeruline isiksus. Pärast Hameti naasmist Inglismaalt saab vastaspoolte lõplik kokkupõrge vältimatuks, ühtlasi saabub tragöödia kulminatsioon.

Tragöödia "Othello" Othello, tema naine Desdemona, salakaval Jago.

Tragöödia Kuningas Lear" tegevus Inglismaa kauges minevikus. Kuningal lastakse oma elusaatuse najal veenduda, et seni kõrgeks hinnatu on võlts. Lear ei oska mõista inimesi ega rahva häda. Ta vanemad tütred võidavad teeskluse abil isa poolehoiu. Kolmas õde teenib vaid põlgust. Alles siis kui riik on vanematele tütardele antud ja Lear ise unustusse ja viletsusse jäetud, saab ta oma veast aru.

Kolmanda perioodi ( 1608 – 1612 ) tähtsamad teosed "Talvemuinasjutt" (1610) ja "Torm" ( 1612). Helgem täiendus tragöödiate maailmapildile. Kirjaniku vaated tulevikule.