Essee

Vietnami sõda
Kaidi


1954. aastal jagunes Vietnam kaheks riigiks: NSV Liidu ja Hiina toetusel moodustatud Põhja-Vietnamiks ning USA ja Prantsusmaa mõju all olevaks Lõuna-Vietnamiks.
Vietnamis tekkisid poolte vahel teravad vastuolud ja seoses sellega hakkasid 1950. aastate lõpul dzunglites pesitsevad vietnami kommunistid, keda toetas Põhja-Vietnami juhtkond, võitlema Lõuna-Vietnami vastu. Valitsusvastased rühmitused ühendati Lõuna-Vietnami Rahvuslikuks Vabastusrindeks ja selle mõju levis üsna kiiresti riigi maapiirkondadesse.
Ameeriklased toetasid järjest enam Lõuna-Vietnami valitsust. 1960. aastate algul saatis USA sinna abiks sõjanõunikke ja aastate keskpaiku alustasid Ameerika pommitajad rünnakuid Põhja-Vietnamis. USA lennukid pommitasid kõige rohkem Laose ja Kambodza alasid, et purustada sisside varustusteid. Varsti maabusid Lõuna-Vietnamis esimesed Ameerika dessantväed. Põhja-Vietnamile aga osutas abi NSV Liit, tarnides relvi ning õpetades vieatnamlasi neid käsitlema, NSV sõjaväelased osalesid ka otseselt sõjategevuses.

Sõda jätkus ja muutus veel hullemaks. Rahvusliku Vabastusrinde terrorile ja mõrvadele vastas USA armee pommirünnakute ja kättemaksuaktsioonidega. Sisside kontrolli all olevaid piirkondi laastati süstemaatilise pommitamise ja mürkkemikaalidega.
Avalikkuse survel oli USA valitsus sunnitud alustama rahuläbirääkimisi. 1960. aastate lõpul esitas USA president Nixon kava Ameerika järk-järguliseks väljatoomiseks Vietnamist, kuigi vastase alade pommitamist jätkati. 1973. aastal kirjutati Pariisis alla sõjalõpetamise kokkulepe.

Minu arvates ei oleks USA üldse tohtinud oma vägesid Vietnami viia. Nendest ei olnud kasu, mõttetult kaotati umbes 56 000 meest surma, haavata sai rohkem kui 300 000 inimest ja paljud said hingelisi kriise. Aga kõige rohkem ei meeldinud mulle see, et tsiviilelanikkond sai kõige rohkem kahju.

Pärast USA vägede lõplikku lahkumist Vietnamist algas kommunistlikke jõudude pealetung ja kahe aasta pärast Lõuna-Vietnami valitsus kukutati. Vietnami osad liideti ühtseks riigiks, mis sai nimeks Vietnami Sotsialistlik Vabariik. Kommunistlik reziim kehtestati ka Kambodzas ning Laoses.